Polskie przetargi w branży IT – kto je ogłasza i kto w nich może startować?

Co roku startupy i firmy prezentują swoje pomysły na nowe produkty lub usługi instytucjom samorządowym. Ponieważ przetargi rządowe w Polsce są zazwyczaj otwarte dla wszystkich firm, proces ten nazywany jest „przetargiem dla startupów”. W tym artykule przybliżymy, jak działają te przetargi IT i co musisz wiedzieć, jeśli chcesz wziąć udział w jednym z nich. Brak wiedzy może być frustrujący, ale może być również wzmacniający. Im więcej dowiesz się o świecie, tym więcej możliwości stanie przed Tobą otworem – i tak jest również w przypadku zakupu domu czy samochodu. Ale przeciążenie informacjami jest prawdziwe: dużo się dzieje, więc podzielmy to na kawałki.

Czym są przetargi dla startupów w Polsce?

Przetargi IT to wydarzenia, w których instytucje rządowe zapraszają firmy do składania propozycji nowych projektów. Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów wydarzeń, które można uznać za przetargi, ale generalnie mieszczą się one w tej kategorii. W Polsce istnieje ponad 600 różnego rodzaju przetargów, które są organizowane przez instytucje samorządowe, takie jak miasta, powiaty czy województwa. Obejmują one również instytucje użyteczności publicznej i wszelkie inne organizacje, które mają uprawnienia do zapraszania propozycji projektów. W zależności od rodzaju przetargu, firmy mogą przedstawić albo pomysł na biznes, albo prototyp produktu. Pomysły biznesowe mogą dotyczyć wszystkiego, od propozycji nowej usługi po ulepszenie już istniejącej.

Jak wziąć udział w Startup Tender

Przetargi IT to wydarzenia, w których instytucje rządowe zapraszają firmy do składania propozycji nowych projektów

Aby wziąć udział w przetargach dla startupów w Polsce, należy zarejestrować się jako firma i przedstawić swój pomysł na projekt. Jeśli nie masz jeszcze własnej firmy, możesz wziąć udział także jako osoba fizyczna. Proces rejestracji jest prosty i bezpłatny. Szczegółową instrukcję rejestracji znajdziesz na stronie odpowiedniego urzędu samorządowego.

Ważne informacje, których potrzebujesz na Startup TENDER

Jak powiedzieliśmy powyżej, głównym celem przetargów dla startupów jest zaproszenie do składania propozycji nowych projektów. Dlatego musisz zaproponować pomysł na nowy projekt, który może być zrealizowany z budżetem do 50 000 zł. Trzeba zarejestrować się jako firma i zgłosić swój pomysł na projekt. Do wyboru są pomysły na biznes i pomysły na produkty, ale trzeba się zdecydować przed złożeniem propozycji. Ponieważ pomysł jest najważniejszym aspektem projektu, władze samorządowe wezmą go pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, kto powinien otrzymać zamówienie. Innymi słowy, ocenią, jak bardzo innowacyjny i ciekawy jest twój pomysł. Przyjrzą się również temu, czy ma on potencjał do realizacji i jak duże dochody by generował.

Czego dowiesz się na Startup Tender?

Na wydarzeniu startup tender będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o ekosystemie biznesowym w Polsce. Uczestnikami wydarzenia będą przedsiębiorcy, inwestorzy, konsultanci i nie tylko. Uzyskasz również dostęp do ekspertów, którzy mogą udzielić Ci porad dotyczących Twojego pomysłu na biznes. A jeśli masz pomysł na produkt, będziesz miał szansę zaprezentować go potencjalnym inwestorom. Podczas wydarzenia startup tender nauczysz się wielu nowych rzeczy, ale najważniejsze jest to, że zdobędziesz bezpośrednie doświadczenie z ekosystemu biznesowego.

Kto organizuje Startup Tendery w Polsce?

Co roku startupy i firmy prezentują swoje pomysły na nowe produkty lub usługi instytucjom samorządowym

Za wybór oferentów i udzielenie zamówień odpowiadają władze samorządowe, które organizują przetargi IT dla startupów w Polsce. Polska Izba Inżynierów jest główną organizacją, która działa na rzecz organizacji tych przetargów. Są oni odpowiedzialni za organizację tych wydarzeń w każdym polskim mieście i robią to od 1999 roku.

Kolejne kroki po zgłoszeniu pomysłu do przetargu

Po tym jak zarejestrujesz się jako firma i zgłosisz swój pomysł, władze samorządowe przejrzą Twoją propozycję. Powiadomią Cię, czy chcą zaprosić Cię do udziału w wydarzeniu. W zależności od organu, możesz spodziewać się zaproszenia na wydarzenie w ciągu trzech do czterech miesięcy. Podczas imprezy zaprezentujesz swój pomysł na projekt i porozmawiasz z innymi uczestnikami. Być może uda Ci się również spotkać inwestorów i ekspertów, którzy chętnie udzielą Ci porad.

Uwagi końcowe

Wydarzenia dla startupów to świetny sposób na poznanie ekosystemu biznesowego w danym kraju lub regionie. Stanowią również doskonałą okazję do poznania inwestorów, którzy mogą zapewnić Ci finansowanie i cenne porady dla Twojego biznesu. Główne wnioski z tego artykułu są następujące:

  • Zarejestruj się jako firma i zgłoś swój pomysł na projekt do licytacji.
  • Wybierz pomiędzy pomysłami na biznes i pomysłami na produkt dla swojego projektu.
  • Pomysł jest najważniejszym aspektem projektu, więc władze samorządowe będą go oceniać. Powyższe informacje mają na celu przybliżenie procesu udziału w przetargach dla startupów w Polsce.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z procesem, możesz skontaktować się z organizatorami wydarzenia lub władzami samorządowymi.